فلاتر راهکار گوگل برای برنامه نویسی اپلیکیشن های موبایل به صورت cross platform است. منظور از cross platform در اپلیکیشن های موبایل این است که یکبار کد اپلیکیشن نوشته می شود ولی بر روی دیوایس های مختلف قابل نصب است. فلاتر روی اندروید، آی او اس و وب قابلیت بکارگیری دارد.

در این مقاله قصد داریم به بررسی فریمورک فلاتر، زبان برنامه نویسی و مزایای استفاده از آن بپردازیم.

زبان برنامه نویسی فلاتر چیست؟

زبان برنامه نویسی فلاتر دارت (Dart) است که توسط شرکت گوگل توسعه داده شده است. نسخه اول آن در سال ۲۰۱۳ منتشر شد. این زبان مالتی پلتفورم است و می تواند جهت توسعه برنامه های سمت سرور، اپلیکیشن موبایل، وب و دسکتاپ مورد استفاده قرار گیرد. زبان برنامه نویسی دارت شیءگرا است و از بسیاری از امکانات زبان های برنامه نویسی شیء گرا مانند کلاس‌های انتزاعی (abstract class)، اینترفیس‌ها (interfaces)، جنریک (Generics) و … پشتیبانی می‌کند. زبان دارت از استایل زبان های برنامه نویسی ++C طبعیت می کند و بسیار ساده است. با این وجود یادگیری آن برای کسانی که با زبان‌هایی از این نوع مانند جاوا یا سی‌شارپ آشنایی دارند بسیار آسان تر است.

محبوبیت فلاتر

محبوبیت فلاتر به سرعت در حال افزایش است. از آن جا که این زبان توسط شرکت قدرتمند گوگل ارائه شده است و پشتیبانی می‌شود و نسبت به همتایان خود سرعت بسیار بالاتری دارد، برنامه نویسان زیادی را به سمت خود جذب کرده است. حتی کسانی که سابقه توسعه اپلیکیشن موبایل را ندارند، به علت سادگی توسعه این زبان و شباهت آن به سایر زبان‌های برنامه نویسی شیءگرا جذب این فریمورک شده اند.

ساختار فلاتر

یک اپلیکیشن فلاتر از مجموعه ای از ویجت ها تشکیل شده است. به این شکل که خود اپلیکیشن یک ویجت است و هر صفحه از اپلیکیشن نیز یک ویجت است و سایر اجزاء تشکیل دهنده صفحه نیز زیرمجموعه ویجت صفحه هستند. ویجت‌های آماده زیادی برای فلاتر نوشته شده است، که میتوان برای طراحی اپلکیشن‌های با رابطه کاربری (UI) زیبا و UX مناسب از آن‌ها استفاده کرد.

مزایای توسعه اپلیکیشن با فلاتر

۱. توسعه سریع اپلیکشن: فلاتر به گونه ای طراحی شده است که به سرعت بتوان اپلیکیشن را در آن توسعه داد. فلاتر از hotreload استفاده میکند به اینصورت که با تغییر کد و ذخیره فایل مربوطه به سرعت و در چند ثانیه تغییرات مربوطه در emulator یا تلفن همراه قابل مشاهده است.

۲. رابط کاربری زیبا و منعطف: ویجت‌های فلاتر قابلیت کنترل هر پیکسل از صفحه نمایش را به ما می دهد. تنوع بالای ویجت‌ها و امکان سفارشی سازی هر کدام امکان طراحی صفحات زیبا را فراهم کرده است.

۳. کارایی و سرعت اجرای زیاد: فلاتر بدون واسطه به زبان native اندروید و آی او اس کامپایل می‌شود. در واقع فلاتر تنها زبان توسعه اپلیکیشن است که به زبان جاوا اسکریپت تبدیل نمی‌شود و همین امر سبب شده که سرعت اجرای بالاتری نسبت به همتایان خود React-Native و Xamarin داشته باشد.

۴. سورس باز و قابل دسترس: سورس فلاتر در گیت‌هاب در دسترس است و محبوبیت آن به سرعت در حال افزایش است. به طوری که در عرض چند ماه از رتبه زیر ۱۰۰ خود را به رتبه زیر ۱۰ پر طرفدار ترین سورس های گیت‌هاب رسانده است.

۵. سادگی زبان برنامه نویسی: همانطور که گفته شد زبان برنامه نویسی فلاتر دارت است که توسعه روی این زبان شیءگرا بسیار آسان است. و از قابلیت‌های زبانهای برنامه نویسی شیء گرا از جمله Garbage Collection پشتیبانی می‌کند.

در این مقاله به طور خلاصه با فریمورک فلاتر و ساختار آن آشنا شدیم. در مقاله‌های بعدی به برنامه نویسی روی این زبان و مقایسه آن با سایر فریمورک‌های توسعه اپلیکیشن موبایل مانند React-Native ،Xamarin و Ionic می‌پردازیم.

مقاله بعد – مقایسه React Native و Flutter